Przejdź do treści →

Bądź widoczny na drodze

Każdego roku na polskich drogach dochodzi do bardzo dużej ilości wypadków. Ich przyczyną jest jazda pod wpływem alkoholu, nadmierna prędkość i nieprzestrzeganie znaków drogowych, zbyteczna brawura oraz niestety wielokrotnie – po prostu brak logicznego myślenia.

Bardzo duża część ofiar wypadków to piesi, którzy zostają potrąceni przez samochody. Dużej części wypadków dałoby się uniknąć, gdyby zadbać o kilka prostych aspektów. Każdy pieszy mógłby posiadać odblaski, które umożliwiają nadjeżdżającemu kierowcy dostrzeżenie osoby poruszającej się z odległości nawet kilkuset metrów. Problem ten nasila się przede wszystkim w porze wieczorowej oraz w zimowe miesiące. Noc wtedy zapada szybciej, a widoczność jest jeszcze bardziej utrudniona przez niekorzystne warunki atmosferyczne.

Noś odblaski

Obowiązkiem pieszego jest takie poruszanie się po drodze, aby nie stanowić zagrożenia dla pojazdów i innych uczestników ruchu drogowego. Należy więc zachować szczególną ostrożność, tym bardziej, jeśli poruszamy się po terenie nieoświetlonym i w miejscach niezabudowanych.

Kamizelka odblaskowa

Zgodnie z obowiązującym prawem, na każdym pieszym leży w takiej sytuacji obowiązek noszenia elementów odblaskowych takich jak np. kamizelka odblaskowa. Warto jednak, mając na względzie swoje bezpieczeństwo, nosić elementy odblaskowe również na terenie zabudowanym. Dzięki temu każdy pieszy jest widoczny z większej ilości metrów, co w wielu przypadkach ratuje zdrowie, a nawet życie.

Kierowca widząc z daleka pieszego ma okazję do dłuższej reakcji oraz wykonaniu odpowiedniego manewru wyprzedzania. W wielu przypadkach widoczne z daleka odblaski sprawiają, że kierowca rezygnuje w danym miejscu z podejmowania się na przykład wyprzedzania drugiego pojazdu, ponieważ zdaje sobie sprawę, że tam w oddali porusza się człowiek.

Dlaczego warto jest korzystać z kamizelek i opasek odblaskowych?

Do noszenia elementów odblaskowych warto jest zachęcać przede wszystkim dzieci i młodzież, a także osoby starsze. Te grupy bowiem bardzo często nie zdają sobie do końca sprawy z wysokiej wagi problemu oraz skuteczności takich zachowań. Opaski odblaskowe czy przypinki są obecnie bardzo szeroko dostępne w wielu miejscach. Opłaca się jest więc je przyczepić do plecaka czy torebki z którą wychodzimy na co dzień.

Trzeba jest pamiętać, że noszenie odblasków czy kamizelki ostrzegawczej nie jest powodem do wstydu, a wręcz przeciwnie – świadczy o dojrzałości oraz trzeźwym myśleniu. Wielokrotnie te kawałki odblaskowego plastiku czy materiału pozwalają zapobiec kolejnej tragedii na drodze i uratować zdrowie lub życie ludzi.

Opublikowane w Porady

Komentarze są wyłączone.