Przejdź do treści →

Biwaki i wędrówki leśne

Okres wakacyjnego relaksowania się na plaży i nieśpiesznych spacerów po molo już minął, nadchodzi piękna polska jesień. Wraz z nią nastaje idealny sezon na piesze wędrówki górskie i leśne, a także biwakowanie w pięknej złoto-czerwonej jesienniej aurze. Dobrymi i polecanymi kierunkami na wycieczki o tej porze roku mogą być Mazury, Bieszczady i Południowe rejony Polski – góry.

Kolejną zaletą wybrania się na tego rodzaju „wakacje po sezonie” są dużo niższe ceny obowiązujące w kurortach i miejscowościach utrzymujących się głównie z turystyki. Okres ten, wśród właścicieli sklepików i pensjonatów znany jest jako okres niski. Amatorzy kontemplacji z naturą i spokojniejszą atmosferą z pewnością doceniają ten czas.

Obuwie trekkingowe

Oprócz wybrania odpowiedniej pory roku i miejsca wyprawy, każdy amator biwakowania powinien posiadać odpowiednie wyposażenie. Dzięki temu uniknie możliwych niedogodności w postaci spania w przeciekającym namiocie i źle dobranym śpiworze. Jest to dokuczliwe szczególnie podczas nocy, która na jesieni potrafi być naprawdę chłodna. Dla wielbicieli leśnych wędrówek wzdłuż malowniczych turystycznych szlaków ważne jest przede wszystkim zaopatrzenie się w dobrej jakości kurtkę zatrzymującą ciepło. Chroniąca przed wiatrem i pozwalająca jednocześnie na swobodną cyrkulację powietrza – czyli tzw. „oddychającą” oraz solidne dobrej jakości buty trekkingowe.

Obuwie trekkingowe, na którym można polegać, charakteryzuje się zazwyczaj dobrą, grubą podeszwą z wyżłobieniami przypominającymi bieżnik opony. Ma to gwarantować dobrą przyczepność i zapobiegać ślizganiu się na grząskich i śliskich powierzchniach. Część zewnętrzna, z której wykonane są buty trekkingowe najczęściej jest ze skóry, nubuku lub nowoczesnych materiałów pozwalających na oddychanie stopy i zatrzymywanie wilgoci na zewnątrz. Kolejnym aspektem na jaki warto zwrócić uwagę jest wysokość cholewki. Do górskich wycieczek polecane są te za kostkę, trzymające sztywno kostkę i zapobiegające tym samym jej ewentualnym uszkodzeniom podczas marszu. Na spacery po mniej ekstremalnych ścieżkach w zupełności wystarczą buty turystyczne przed kostkę.

Jesień to idealny czas na leśną przygodę – warto zaplanować wakacje o tej porze roku. Przy odpowiednim przygotowaniu, z pewnością będą niezapomniane.

Opublikowane w Sport

Komentarze są wyłączone.