Przejdź do treści →

Dlaczego warto jest korzystać z kamizelek i opasek odblaskowych

Bezpieczeństwo na drodze to najważniejszy element rowerowych przejażdżek. Niezależnie czy jeździmy regularnie, w mieście czy na weekendowe wycieczki powinniśmy mieć na przy sobie odblaskowe elementy. Tak małe często pomijane dodatki mogą uratować życie. Ich użycie nie wymaga specjalnego przygotowania, dużych nakładów finansowych czy wiele czasu. Jak działają odblaski? Dlaczego warto je nosić? Jak być bardziej widocznym na drodze? Odpowiedzi na te pytania poniżej, wraz z przydatnymi wskazówkami.

Jak działają odblaski?

Działanie odblasków jest bardzo proste i skuteczne. Materiał odblaskowy odbija promienie świetlne i w oczach kierowcy auta świeci srebrną, jasnożółtą lub jasnoczerwoną barwą. Substancją odbijającą światła pokrywa się różne gadżety w postaci zawieszek, opasek czy kamizelek, które stają się dzięki temu widoczne z daleka.

Jak widzą kierowcy osobę bez odblasków i z nimi?

Rowerzysta, który posiada umieszczone na rowerze lub na swoim ubraniu odblaski, jest znacznie lepiej widoczny niż ten bez żadnego. Kierowcy po zmroku zauważają rowerzystę bez odblaskowych elementów z odległości dopiero około 20 m, co czato stwarza bardzo niebezpieczne sytuacje. Kierujący pojazdem nie ma czasu na podjęcie reakcji a w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych czy opóźnionej reakcji może dojść do wypadku. Jeśli używamy odblasków, to jesteśmy zauważani z 40 m – 60 m. Tak duża odległość pozwala kierowcy zareagować w odpowiedni sposób.

Rowerzyści z odblaskami rysują się na horyzoncie jako ruchome świecące punkty. Taki obraz w mroku z pewnością przykuwa uwagę kierowców i pozwala na bezpieczne wymijanie. Podstawowe nieruchome odblaski rowerowe mogą w pewnych sytuacjach nie być wystarczające, a dodatkowe elementy z pewnością zwiększą poziom bezpieczeństwa.

Jakie odblaski wybrać?

Istnieje wiele elementów w różnych kształtach, kolorach i formach, które wpływają na nasze bezpieczeństwo. Pierwszym pomysłem są opaski odblaskowe. To samozapinające się paski, które przylegają do ręki lub nogi. Nie krępują one ruchów i nie wpływają negatywnie na komfort jazdy. Choć są małe, to kierowcy widzą je z dalekiej odległości. Zaletą opasek odblaskowych jet to, że widoczne są z wielu kierunków, zarówno z przodu, jak i z tyłu czy z boków.

Kolejnym elementem są odblaski na szprychy. Dzięki nim doskonale widoczny jest zarys roweru. Są świetną alternatywą w przypadku rowerów nie wyposażonych w opony z odblaskowym paskiem. Niektórzy czasem decydują się dodatkowo na oklejenie ramy roweru taśmami odblaskowymi ORALITE, o doskonałych własnościach. Taka sama taśma stosowana jest przy produkcji znaków drogowych i znakowania samochodów ciężarowych.

Jeśli zależy nam na większym odblasku — dobrym wyborem będzie kamizelka odblaskowa. Jest ona wykonana najczęściej z jasnożółtego materiału, który już sam w sobie, bez obecności odblaskowych elementów, przyciąga wzrok. Dodatkowe liczne wzory odbijające światło zapewniają bardzo dobrą widoczność. Rozwiązanie takie będzie też idealne dla najmłodszych, którzy oprócz tego, że będą doskonale chronieni, będą też mogli cieszyć się dodatkowym gadżetem.

Opublikowane w Porady

Komentarze są wyłączone.