Dni stają się krótsze, noce chłodniejsze. Niepostrzeżenie zakrada się jesień, a krok w krok za nią, nieunikniona zima. Zakładamy swetry, na szlak zabieramy termosy, ale nasze stopy wymagają szczególnej uwagi. Oddalone od serca, nie są najistotniejsze dla przeżycia, dlatego gdy pojawi się skrajne zimno, to one, razem z dłońmi, pierwsze przemarzają. Dłonie trudno zignorować, ale stopy pozbawione czucia, mogą ucierpieć niepostrzeżenie.
Dlatego tak ważnym elementem stroju każdego turysty w okresie jesienno-zimowym są grube, ciepłe skarpety. Sprawdźmy jak znaleźć te najodpowiedniejsze. Nie mogą być za gorące, bo spowoduje to pocenie się stopy. Wilgoć z kolei przyspiesza utratę ciepła, znacznie zmniejszając przy tym zdolność do termoizolacji. Przemoczone skarpety trudno uratować, jednak jeśli są wykonane z bawełny będzie to niemożliwe. Bawełna chłonie wodę, ale jej nie odprowadza. Sprawdzi się w ręczniku czy szlafroku, ale skarpety zimowe z bawełny to bardzo zły pomysł.
Ciepłe skarpety turystyczne
Ludzkość od wieków poszukuje sposobów na zapewnienie komfortu stopom. W różnych miejscach globu odkrywano inne surowce do wyrobu skarpet. Dzisiaj turysta może korzystać zarówno z wielowiekowych tradycji, jak i ze zdobyczy współczesnej nauki.
Wełna merino
Merynosy pochodzi z Nowej Zelandii. Hodowane tam owce, Merynosy, dostarczają surowca o wyjątkowych właściwościach. Wełna merynosowa znana jest z najwyższej jakości i wytrzymałości. Utrzymuje środowisko nieprzyjazne bakteriom i ogranicza powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Higroskopijna wełna merino sprawnie oddaje wilgoć, zapewniając suchą skórę stopy.
Skarpety z wełny merynosowej są przyjemnie miękkie, gwarantują wysoki komfort i odpowiednią temperaturę stopy.
Wełna wielbłądzia
Tak, wielbłądy też można strzyc dla pozyskania wełny. Wielbłądy żyją w skrajnie nieprzyjaznym środowisku. Za dnia wystawione są na działanie słońca i ekstremalnego upału, lecz nocą temperatura w ich środowisku gwałtownie spada.
Skarpety tak powstałe słyną ze znakomitej ochrony przed chłodem i wilgocią. Miękka i niezwykle przyjemna w dotyku wełna wielbłądzia uznawana jest za jedna z najcieplejszych. Zawiera lanolinę, łagodzącą i odpychającą alergeny. Jest trwalsza od wełny owczej, taka odzież będzie służyć latami.
Wełna alpaki
Skarpety z alpaki są niegryzące, wykonane z wełny wysokiej klasy, w naturalny sposób zapewniają komfort termiczny i przewiewność.
Skarpety bambusowe
Włókna otrzymywane z miazgi pędów bambusa, wykorzystywane do produkcji wyrobów oddychających. Są bardziej miękkie niż włókna jedwabiu, posiadają błyszczącą powłokę. Takie skarpety wchłaniają i szybko odparowują pot. Wyroby z włókien bambusowych są chłodne w dotyku. Włókno jest antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przyjazne dla środowiska.
Dodatki
Zaawansowane dodatki do włókien w skarpetach poprawiają ich właściwości użytkowe. Siltex – mikrowłókno polipropylenowe, wzbogacone o środek antybakteryjny zawierający jony srebra. Coolmax – zaawansowane włókno poliestrowe termoaktywne. Zapewnia odprowadzanie potu. Zawiera oparty na jonach srebra środek antybakteryjny. Włókno to posiada właściwości hydrofobowe, schnie szybko i nie przyjmuje zapachów. Meraclon – wysoce wytrzymałe syntetyczne włókno, Łatwe do utrzymania w czystości.
Komentarze są wyłączone.