Jesień i zima to pory roku szczególnie nie sprzyjające pieszym. Z powodu trudnych warunków pogodowych oraz słabszego nasłonecznienia, piesi są dla kierujących słabo widoczni nawet za dnia. Ma to bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Przeczytaj o tym, jak odblaski podnoszą bezpieczeństwo pieszego.
Odblaski ratują życie
Fraza jaką czytamy wszędzie, hasło powtarzane rokrocznie, niczym mantra. Jest jednak ogromna potrzeba, by zostało wcielone w życie. Noszenie odblasków poprawia bezpieczeństwo zwiększając widoczność. Nie czekajmy na innych, rewolucja odblaskowa niech rozpocznie się od nas.
Jak wskazują statystyki, najwięcej wypadków z udziałem pieszych zdarza się jesienią i zimą. Zmienne warunki pogodowe, intensywne opady, mgła, silny wiatr, wcześnie zapadający zmrok utrudniają dostrzeżenie pieszego poruszającego się po drodze.
Czarna odzież, kaptury, ciemne obuwie ograniczają możliwość ich łatwego zauważenia. Warto pamiętać, że bezpieczeństwo pieszych zależy nie tylko zachowania kierowców, ale także od nich samych. Zgodnie z przepisami w elementy odblaskowe musza być wyposażeni piesi prowadzący poboczem wózek lub rower itp. Przy czym nie musi to być koniecznie kamizelka odblaskowa. Sprawdzą się też opaski odblaskowe, zapinane na rzep na ramieniu lub przy kostce. Kolejną opcją będą inne akcesoria z odblaskiem – wszelkiej maści breloki i przewieszki, a nawet smycze odblaskowe (wieszane na szyi) czy chusty i przepaski.
Ludzie częstokroć mylą dwie rzeczy – widzieć i być widocznym. Jeśli widzą nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd (lub tylko jego światła), to i oni są widoczni dla kierowcy pojazdu. Tak jednak nie jest… Poniższy film powinien uzmysłowić w jak odmiennej sytuacji jest ktoś wyposażony w elementy odblaskowe od pieszego ubranego w zwykłą odzież.
Odblaski obowiązkowe
Przypominania o zaletach korzystania z odblasków nigdy nie będzie za wiele. Trzeba tu jednak dodać, że zgodnie z Prawem o ruchu drogowym, pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Obowiązek warto spełnić nie tylko z obawy przez karą, ale przede wszystkim dla podniesienia swojego bezpieczeństwa. Nikt nam za to nie podziękuje, ale jak głosi przysłowie, lepiej dmuchać na zimne.
Kamizelka na hulajnogę
Jeżdżący hulajnogami elektrycznymi przemieszczają się z dużą prędkością. Tacy uczestnicy ruchu często są zaskoczeniem zarówno dla kierowców, rowerzystów, jak i pieszych. Coś o czym warto wtedy pamiętać – widoczność w kamizelce ostrzegawczej, również w dzień, jest znacznie lepsza. Zachęcamy użytkowników hulajnóg do noszenia wyraźnie widocznych elementów odzieży i pogodzenie się z pomarańczową kamizelką.
Komentarze są wyłączone.