Przejdź do treści →

Uwaga – polowanie!

Większości z nas tydzień upływa pod znakiem pracy. Od poniedziałku do piątku naszą uwagę pochłaniają sprawy zawodowe. Wolne chwile popołudniowe zajmuje rodzina, zakupy czy drobne prace domowe. Trudno wtedy nawet o spokojne spotkanie z przyjaciółmi. Z takich powodów wyczekiwany weekend jest niemal zawsze miłą odmianą. Wtedy mając więcej swobody i czasu chętnie jedziemy złapać oddech, wyszaleć się lub wręcz przeciwnie, wyciszyć się. Wycieczki do lasu umożliwiają spokojny spacer na łonie natury. Jedak czasami możemy w lasach objętych okręgiem łowieckim napotkać na trwające polowanie.

Odległe echa wystrzałów to jednak nie jedyne jego oznaki.

Żółta tablica

Od pewnego czasu dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego zobowiązany jest do rozmieszczania ostrzegawczych tablic na czas polowania zbiorowego. Jak to wygląda? Na drogach prowadzących na obszar planowego polowania zbiorowego mają być widoczne oznaczenia w postaci tablic „UWAGA POLOWANIE”. Tablice mają być koloru żółtego, z czerwoną ramką. Napis czarny, nad którym w kółku widnieje wykrzyknik.

Jak mamy się zachować, czy za taką tablicę można przejść? Tak, przejść można, prawo tego nie zabrania. Dla naszego bezpieczeństwa i uniknięcia konfliktu z myśliwymi, lepiej jest lekko skorygować trasę wycieczki. Tablice pojawiają się nie wcześniej niż 24 godziny przed rozpoczęciem polowania, a zdejmowane są również przed upływem doby od jego zakończenia. Co za tym idzie, nie powinny być dolegliwe, a spełnić zadanie do jakiego zostały ustanowione – wygoda i zwiększenie bezpieczeństwa osób postronnych.

Opublikowane w Myślistwo

Komentarze są wyłączone.