Przejdź do treści →

Wybieramy latarkę

Poszukując najlepszego przenośnego źródła światła, powinniśmy wiedzieć, jakie są nasze najważniejsze potrzeby. Czy szukamy możliwie najmocniejszej latarki, kieszonkowego towarzysza na co dzień, a może roboczej czołówki. Przyjrzymy się najpierw ogólnie, możliwym parametrom latarek, a następnie ustalimy, jakie konkretne zastosowania dyktują dane cechy latarki.

Cechy i parametry latarki

Zasilanie

To co sprawia, że latarka w ogóle może świecić. To co determinuje jej czas pracy i przenośność, ergonomię.

Konstrukcja może umożliwiać korzystanie z ogólnie dostępnych, jednorazowych baterii – jest to ważne kiedy latarkę wybieramy jako awaryjne źródło oświetlenia. Baterie mają długi okres przydatności (mogą spędzić na półce nawet 10 lat), są przystępne cenowo (przynajmniej AA i AAA, niekoniecznie już CR123) i powszechnie dostępne w sklepach.

Jeśli jednak od latarki oczekujemy możliwie silnego światła i odpowiada nam cykliczne ładowanie akumulatorków – możemy zdecydować się na zasilanie z akumulatorów litowo-jonowych. Te przyjmują wiele kształtów, jednak w latarkach najpowszechniejsze są w rozmiarze 18650. Gdy latarka umożliwia ładowanie ogniwa za pomogą wybudowanego portu, np. USB, oszczędzi nam to kłopotu zakupu osobnej ładowarki. Ogniwa Li-Ion oferują wyższe napięcie (roboczy zakres od 3 do 4,2 V) oraz wysokie pojemności.

Skupienie światła

Strumień światła latarki może przyjąć wiele form. Najprościej rzecz ujmując: strumień może być skupiony lub rozproszony. Skupiony zapewnia daleki zasięg, ale nie jest praktyczny do pracy z bliska. Z kolei światło rozproszone nie oświetli niczego odległego, ale z bliska będzie bardzo pomocne. Często okazuje się, że potrzebujemy raz jednego, a raz drugiego rozwiązania. Z pomocą pojawia się wtedy latarka z płynnie regulowaną ogniskową, tzw. zoom.

Tryby pracy

Podstawowa praca latarki to oświetlanie, musi być ono adekwatne do warunków, takich jak jasność otoczenia i oświetlany obszar. Latarka powinna umożliwiać stopniową regulację jasności.

Rodzaje latarek

Latarka czołowa

Obecnie popularnym wyborem jest latarka mocowana na elastycznych paskach na głowie – tzw. czołówka.

Takie rozwiązanie posiada niezaprzeczalne zalety, a mianowicie zapewnia swobodę pracy dwoma rękoma, nie rzuca widocznego dla nas cienia (źródło światła jest prawie pomiędzy oczami), a światło podąża zawsze za naszym wzrokiem. Będzie to doskonała latarka turystyczna, na biwak, spacer czy nawet wieczorny jogging.

Jedynym minusem latarki czołowej jest niekoniecznie kompaktowy pasek, który może nienoszony się trochę plątać i przeszkadzać w transporcie. Trzeba też zauważyć, że ograniczone rozmiary wpływają na dostępne pojemności akumulatorów – na głowie nie sposób nosić ciężkich akumulatorów, ani wielkich reflektorów.

Latarka uniwersalna

Możemy pokusić się o stwierdzenie, że latarka czołowa jest bardzo ciekawą propozycją dla kogoś poszukującego uniwersalnego, przenośnego źródła światła. Niekiedy jednak, np. w domu, chcemy mieć zwykłą latarkę ręczną. W takiej sytuacji, warto przypomnieć zwykłe latarki, zasilane tradycyjnymi paluszkami.

Latarka myśliwska

Nierzadko okazuje się, że myśliwy potrzebuje kilku latarek. Potrzeby bywają bowiem bardzo różne. Latarka o skupionym świetle, dalekiego zasięgu. Latarka czołowa, pozwalająca na swobodną pracę przy pozyskanej zwierzynie. Kolorowe światła, do zadań specjalnych:

  • niebieskie, uwidaczniające farbę zwierzęcia w czasie dochodzenia,
  • czerwone, pozwalające zachowanie adaptacji do widzenia w ciemności,
  • zielone, niewidoczne dla zwierząt, a zatem niezdradzające im obecności człowieka.

Wyborem są często latarki myśliwskie o regulowanym snopie światła. Na podorędziu myśliwego znajdzie się kolorowa latarka ręczna lub czołówka.

Opublikowane w Porady

Komentarze są wyłączone.